Skip to main content

Kurallar ve Yönergeler

Bütün üyelerimizin uymak zorunda olduğu bu kurallara ve yönergelere kulak asmanızı istiyor, maddeleri dikkatli okumanızı öneriyoruz.

Kurallar:

Özetle:

Sunucu içerisinde üyelerimize (özellikle, bilerek) kötü bir deneyim yaşatmak yasaklanmıştır. Karşınızdaki insanları öfkelendirmeye yönelik davranışlar sergilemeniz yasaklıdır. Üyelerimizi istemediği sohbetlere zorlamanız yasaklanmıştır.

01

En temel kural:

Bu sunucunun bir parçası olabilmek için gereken en temel kural, sağlıklı iletişim kurma becerisine sahip olmaktır. Aşağıdaki maddeler, bu sağlıklı iletişimin sınırlarını tanımlar. Durmaksızın alaylı, vurdumduymaz, lakayt, duyarsız yorumlar yapanlar ve bu nedenle gerilime neden olduğu tespit edilen kişiler engellenecektir. Bir gerilim oluşumu durumunda, gerilimi yaratan veya yükselten kişinin engellenme ihtimali daha yüksek, kuralları çiğnemiş olsa bile gerilimi düşürmeye çalışan, alttan alan tarafın engellenme ihtimali daha düşük olacaktır. Kişiler arasında geçen şiddetli tartışmalar ve kavgalar kişiler arasında mesajlaşma yolu ile bitirilmeli, bahsedilen tartışmalar, kavgalar metin kanalları üzerinde veya ses kanalları üzerinde; kısaca sunucu içerisinde yapılmamalıdır. Eğer kişi(ler) kurala uymazsa, sunucuda içerisindeki aktif yetkililer duruma müdahale etmek zorunda kalacaktır. Bu sunucuda bir eylem gerçekleştirmeden önce düşünmek zorundasınız.

02

Manipülasyon ve Fanatizm hakkında:

– Kişilere ve fikirlere saygısızca yaklaşmak; bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olmak; fikirlere karşın hoşgörüden yoksun davranmak, karşıt fikirleri çürütecek delillere sahip olunmadığı halde savunmaya devam etmek sunucuda yasaklanmıştır.
– Gücüne güvenerek; güç kullanarak başkalarının hakkını ele geçirmeye çalışan; kişinin yaşamına saygısızca, umursamazca yaklaşan, kişilere söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan her kimse, tespit edildiği an sunucudan uzaklaştırılacaktır.
– Sunucu içerisinde kişileri manipüle etmeye çalışmak, üyeleri kendi tarafına çekmeye çalışmak, örgütleşme/gruplaşma başlatmak yasaklanmıştır. Bu davranışı uygulayan kişi tespit edildiği anda sunucudan uzaklaştırılacaktır.

03

Taciz, Argo, Dedikodu ve Lakaplar:

– Sunucu içerisinden herhangi bir kişiyi taciz etmek, karşı tarafın istemediği halde iletişim kurmaya çalışmak, kişinin özel hayatını ifşa etmek yasaklıdır. Bu kuralı çiğneyen kişi, affı olmaksızın sunucudan uzaklaştırılacak ve sunucuya girişi yasaklanacaktır.
– Argo konuşmak, hakaret etmek, nefret söylemlerinde bulunmak, aşağılayıcı laflar etmek, küfretmek, kısaltılmış küfürleri kullanmak ve tartışmaya, gerginliğe sebep olacak her türlü davranışlarda bulunmak yasaklanmıştır.
– Sunucu içerisinde dedikodu yapmanız, sunucu dışında sunucuyu kötülemeniz, üyelerinin gizliliğini tehlikeye atmanız, alaycılık ve reklam yapmak üzere örgütlenmeniz sunucudan affı olmaksızın yasaklanmanıza sebep olacaktır.
– Sunucu içerisinde yakın olduğunuz kişiler de dahil olmak üzere lakaplar takmak, laubali kelimeler ile bahsetmek, aşırı samimi olmak, ciddiyeti bozmak yasaklıdır. Bu davranışı uygulayan kişiler ilk başta uyarılacak, eğer devam ederse sunucudan uzaklaştırılacaktır.

04

Rahatsız Edebilecek Profil:

– Topluluğa anlamsız, uygunsuz, cinsel içerikli, saldırgan ve tehditkâr, siyasi, dini figürleri ve/veya reklam içeren, rahatsız edebilecek fotoğraflar, isimler ve durum yazıları ile giriş yapmak yasaktır.

05

Diğer:

– Sunucudaki diğer kullanıcılara rahatsız edici, reklam veya spam içerikli özel mesaj atmak yasaktır.
– Etkinliklerde, etkinliği düzenleyen ilgili kişilere karşı saygılı olmak zorunludur. Etkinliği yöneten kişiler olarak beklenmeyen bir duruma karşı anlık karar verme yetkisi bu kişilere aittir.
– İntihar veya kendine zarar vermeyi destekleyen içerikler paylaşmak yasaktır. Ek olarak sadistik, vahşet veya hayvan zulmü içeren görselleri paylaşmak yasaktır. Bu durumu uygulayan kişiler affı olmaksızın sunucudan yasaklanacaktır.
– Sunucu içerisinde herhangi bir konuda ayrım yapmak yasaklanmıştır.
– Irkçı, cinsiyetçi davranışlar ve konuşmalar şakası da dahil olmak üzere yasaklanmıştır.
– Bu sunucuda siyaset sohbetleri tamamen yasaktır.
– Sunucu içerisinde cinsel içeriklerden bahsedilmesi, konuşulması veya paylaşılması yasaktır.

06

Dil Bilgisine Uyum, Metin Kanalları, İfadeler, Yazım Şekilleri ve Etiketleme:

– Bu sunucuda yazım kurallarına uymak, Türkçe dil bilgisine uygun cümleler kurmak zorunludur.
– Konuları, ait olduğu metin kanallarında tutmanız mecburi, alakasız metin kanallarında paylaşım yapmanız yasaklıdır. Kurala uymayan kişi uyarılacak, eğer bu davranışa devam eder ise sunucudan uzaklaştırılacaktır.
– Bot kanalları, mikrofonsuz konuşma kanalı haricinde “random” (anlamsız, rastgele karakterler) göndermek uyumlu bir davranış olarak görülmemektedir.
– Komut kanalları ve mikrofonsuz sohbet kanalı haricinde bir mesaja sığabilecek mesajları çok sayıda gönderiye bölmek yasaktır.
– Sunucuda bulunan her kanalda Emoticon ve emojilerin çarpıtılmış versiyonlarını (.d, :d, xd vs.) göndermek yasaktır.
– CÜMLENİN TAMAMINI CAPS LOCK AÇIK ŞEKİLDE YAZMAK yasaktır.
– Kullanıcıları rahatsız edecek biçimde sürekli etiketlemek, abartılı şekilde emoji ve tepki kullanmak, spam yapmak yasaktır.

07

Önerilen Davranışlar

Ahlaklı olmak:

– Birbirinize saygı duyun. Her insanın yaşamı farklıdır.
-Birbirinize sevgi ile yaklaşın.
– Küçüklerinizi kucaklayın, büyüklerinize saygıyla yaklaşın. Her insanın tecrübesi eşsizdir.
– Söylediğiniz bir sözü başkasının nasıl algılayacağını tahmin etmeli, karşıdaki kişi ile empati kurmalısınız. Başkalarına, size davranılmasını istediğiniz şekilde davranmalısınız.
– Birbiriniz ile iyi geçinin, fark etmezsiniz; belki buradan hayatınız boyunca yanınızda olabilecek birisini arkadaş edinirsiniz.

01

Paylaşım ve destek olmak:

– Hoşunuza giden içerikleri içerik ile uyuşan kanalda paylaşmaktan çekinmeyin. Her insan yeni bir şeyler görmekten, öğrenmekten ve gülmekten zevk alır.
– Kaygılarınızı, dertlerinizi uygun kanallarda bizimle paylaşın, çekinmeyin. Sunucuda bulunan insanların size yardım etmeye çalışacağından şüpheniz olmasın.
– Hoşunuza giden müzikleri öneri kanallarında paylaşın, sunucumuzda diğer kişiler ile dinleyin, müzik zevkinizi paylaşın.
– Eğer sunucu hoşunuza gidiyorsa ve projelerimizin devam etmesini istiyorsanız bize destek olun; sunucu sizler sayesinde ayakta duruyor, unutmayın.

02

İletişim kurmak:

– Sorumluluk alın, etkinlik sunmak için izin isteyin. Sunucu içerisinde etkinliklere katılın, görmesini veya duymasını istediğiniz arkadaşlarınızı çağırın. Sunucu içerisinde akan muhabbetlere olabildiğince katılın.
– Birbirinizin hatırını sorun, konu açın, konuşma başlatın.
– Eksik gördüğünüz noktalarını vurgulayın, olabilir dediğiniz fikirleri paylaşın, hoşuna gitmediğiniz konuları yetkililere bahsedin.

03

Ceza Seviyeleri:

1- Uyarı
2- Yazılı veya Sesli Susturma
3- Düşler Gezegeninden Atılma
4- Düşler Gezegeninde Yasaklanma

– Düşler Gezegeni yönetimi bu kuralları herhangi bir anda değiştirme, farklı şekillerde uygulama, geliştirme, silme gibi haklara sahiptir. Sunucumuzda bulunan her birey, kendi yorumlarından ve bundan doğabilecek hukuki/maddi/manevi sonuçlardan sorumludur. Yetkili üyelerimiz ve yönetimimiz bu konuda inisiyatif almaz. Yasal yükümlülük doğuracak her türlü paylaşım yasaklanmıştır.

– Yetkili üyelerimiz ceza seviyeleri arasında sıçrama yapmayı veya kullanıcıları diledikleri düzeyde bağışlamayı seçebilirler. Bu sistem, organizasyonun işleyişinde adaleti ve eşitliği sağlamaya yönelik bir önlemdir. Yetkili üyelerin bu yetkisi sayesinde, cezaların uygunluğu ve kullanıcıların durumları dikkate alınarak, adil bir şekilde karar verilebilir. Bu sayede, organizasyonun işleyişi daha adil ve eşit bir hale gelir.

Düşler Gezegenine katılın